Artemis Fowl a atlantský komplex - Eoin Colfer

9. července 2012 v 10:12 | Byakko |  Knihy
Ať už je to jakkoliv překvapivé, Artemis se rozhodl, že zachrání svět před globálním oteplováním, přesněji před táním ledovců. Když však prezentuje svůj návrh Myrtě Krátké, kentaurovi Klusákovi a velitelce Vinjáje, vše se pokazí. Napadne je totiž sonda, která by měla být na cestě na Mars. Je plná amorfobotů, kteří by měli být podle Klusáka naprosto neškodní, ale opak je pravdou.

Myrta, Klusák a Artemis se vydávají po stopách skřítka, který ovládl tuto loď, která po chvíli změní svůj kurz a letí přímo na skřítkovské město Atlantis. Ovšem další velký problém je v tom, že mozek akce - Artemis Fowl - začíná trpět psychickou nemocí známou jako atlantský komplex. V prvním stádiu počítá slova, kroky, vlastně všechno, a pokud to dává dohromady číslo dělitelné pěti, všechno by mělo být v pořádku. Naopak čtyřka je velice špatné číslo, které znamená jedině smrt. Ve druhém stadiu se v Artemisovi probudí nová osobnost. Sdílí s Artemisem všechny vzpomínky a znalosti, ale místo aby se choval jako neohleduplný zločinec bez citů, převládají v něm romantické rysy a nejraději by skládal básně a hledal magické kameny. Což samozřejmě Myrtě i Klusákovi leze na nervy a chtějí se Oriona - tak se sám pojmenuje - co nejdříve zbavit. Zatím ale neví jak.

Artemis Fowl je jedna z mých nejoblíbenějších sérií. Příběh mladého zločince, který se pomalu přidává k té dobré straně, čtenáře naplno pohltí. V tomto již sedmém díle nás Eoin Colfer samozřejmě nezklame. Jakmile vstoupí na scénu Orion, člověk se nemůže přestat smát (nebo alespoň já jsem nemohla) a radši si nebudu představovat tváře rodičů, když jsem najednou z ničeho nic vybuchla smíchy.

Samozřejmě se to netočí pouze kolem Oriona. Mnoho lidí během této mise zemře a mezi nimi je i pár důležitých postav. Podstatný je i příběh Butlera, který jede zachránit svou sestru z nebezpečí, které vlastně žádné nehrozí, ale paradoxně ho kvůli svému příjezdu vytvoří. Nebýt Hraboše Slámy, pravděpodobně bychom se museli s postavou Butlera rozloučit. Ale to už toho moc prozrazuji. Pokud vás zajímá fantasy příběh podaný tak trochu jinak - kde skřítci žijí v podzemí utajení lidským zrakům s tou nejlepší technologií, která nás již v mnohém předčila - neváhejte a přečtěte si tuto sérii. Vážně to stojí za to!

Verdikt: 20/20

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 C.V.O.K. C.V.O.K. | Web | 28. září 2012 v 16:48 | Reagovat

ARTEMIS !!!
O áno áno áno! Máš u mňa jedno veľké významné červené plus! Nie je veľa ľudí čo tejto sériu holdujú a je len na škodu že ju väčšina populácie nepozná pretože ARTEMIS FOWL je z môjho uhla pohľadu jedna z najlepších kníh tohto storočia. Má úžasný vtip, pri čítaní ktorého si môže čitateľ smiechom omlátiť hlavu do bezvedomia, má postavy skvelého charakteru (Humus kopáčik je jednoducho trieda! teda... netuším ako sa v českej verzii volá ten chlpatý trpaslík zo sklonom ku kleptomanii ale určite vieš o kom je reč ;). S polným počtom bodov jednoznačne súhlasím a aaa... A... VIEŠ o tom že toto leto vyšla definitývne posledná Fowlovská kniha? V angličtine samozrejme. A nemám šajn kedy to preložia ale jedno je isté - budem pri tom buliť viac, ako pri Potterovy. Pretože tak, ako niekto vyrástal na POtterovy (nehovorím že ja nie ale Arty mal vždy prednosť :P) tak som ja vyrastala na "kriminálnom géniovy" ako ho autor popísal na obálke prvej knihy. Bola to moja detská platonická láska, bol to kúsok môjho detstva. A teraz bude koniec. Ach jaj. Stále sa s tým neviem zmieriť.
Atlandídsky syndróm je podľa mňa jedna z najlepších častí (Orion... To VŽDY všetko TAK zaklincoval! vždy keď prišiel na scénu, smiala som sa tak úporne že som mala pocit že sa mi zlomili minimálne tri rebrá) aj keď dejovo to trošku pokulhávalo, postrádalo to nejakú hlavnú myšlienku, nejaký ťahač... Ok zase opäť a znova máme strého dobrého známeho záporáka ktorý sa chce pomstiť ale inak... Nebolo tak tak dejové, ako predošlé časti. Avšak ani to neubralo na kvalite, dokonca by som povedala že jej to iba pridalo pretože sa tak autor mohol viac povenovať osobám postáv a tak a... Dobre, končím pretože som sa zasa rozvášnila :D Jednoducho a skrátka: A. Fowl je skvelá séria. Vrelo odporúčam ;)

2 Byakko Byakko | Web | 28. září 2012 v 19:17 | Reagovat

[1]: Já jsem Artemise sice začala číst o něco později, než Pottera, ale jednoznačně u mě vítězí! :) Máš pravdu, v tomto díle bylo o něco méně děje, za to ten Orion byl bezkonkurenční. Těším se na ten poslední díl, i když mě trochu mrzí, že je už poslední... Tak doufám, že ho brzy přeloží... :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama