Červenec 2012

Zavržený - Becca Flitzpatrick

11. července 2012 v 10:48 | Byakko |  Knihy
Nora vede poklidný život, dokud profesor biologie nezmění zasedací pořádek. Musí odteď sedět vedle spolužáka Patche a zjistit o něm co nejvíce informací, jenže se zdá, že Patch nemá chuť se jí s něčím svěřovat. Naopak on dokáže vše o Noře odhadnout, až jí to nahání strach.

Zároveň se jí zdá, že ji někdo nebo něco sleduje a nemůže přijít na to, kdo to je a co po ní chce. Zajde to tak daleko, že tento záhadný stín napadne její kamarádku Vee, protože si vezme na sebe Nořin kabát. Ta je naprosto přesvědčená, že za vším stojí Patch, ale to si Nora nechce připustit. Tajemný spolužák se jí totiž začíná dostávat pod kůži.

Když jsem začínala číst tuto knihu, bála jsem se, že to bude zase nějaká blbost, kde se tajemný anděl zamiluje do obyčejné dívky a ona do něj a společně musejí čelit nástrahám života. Po pár kapitolách jsem ale byla mile překvapená. Jde tam sice o vztah mezi padlým andělem a dívkou, ale nakonec se to velmi zajímavě vyvine. Je těžké předvídat, kdo útočí na Noru, kandidáti jsou totiž hnedle tři. A to neznamená, že tam nemůže být i nějaký čtvrtý, že?

Knížka byla plná napětí a to se mi líbí. Měla zajímavý konec, ani dobrý, ani špatný, takže pro mě dokonalý. Ze začátku jsem byla přesvědčená, že na konec recenze tuto větu nenapíšu, ale postupem času jsem změnila názor: rozhodně knihu od Beccy Flitzpatrick doporučuji. O Stmívání se psalo jako o "romanci s prvky hororu", zde se opravdu s nějakými hororovými prvky setkáte.

Verdikt: 15/20


Úspěšná smolařka ve velkoměstě - Meg Cabot

9. července 2012 v 17:58 | Byakko |  Knihy
Lizzie Nicholsová se přestěhuje ke svému příteli Lukovi (přesněji do bytu jeho matky) do New Yorku. Sní o tom, že bude přešívat a jinak upravovat staré svatební šaty tak, aby skvěle padly nevěstám. Zatím se ale nedokáže ani vyznat v tak velkém městě, natož aby se jí podařilo získat práci snů.

Nakonec se jí přeci jenom podaří přesvědčit pana a paní de Villiers, že u nich bude pracovat. Avšak bude tam pouze na praxi, takže si nevydělá žádné peníze. Proto sáhne po první příležitosti, když jí její kamarád a přítel její kamarádky Chaz nabídne práci ve společnosti jeho otce.

Jako by toho neměla málo, její kamarádka Shari se chová divně, pořád jenom pracuje a doma u Chaze se skoro ani neukáže. Musí přesvědčovat Chaze, že se určitě nic neděje, jen že si Shari konečně našla práci snů.
Jelikož se Lizzie neustále motá kolem svatebních šatů a nevěst, sama by se ráda vdávala, ale Luke se zatím k ničemu nemá. Shari ani Chaz nevěří, že by vůbec k něčemu takovému mohlo dojít, ale Lizzie stále doufá. Dokonce si myslí, že ji Luke o ruku požádá o Vánocích, protože řekl, že jeho dárek byla "investice do budoucnosti", takže co by to mohlo být jiného než snubní prsten?

Jak si tady tak píšu tu recenzi, všímám si, že se toho v knížce od mé oblíbené spisovatelky Meg stalo opravdu hodně (a to jsem vás ani detaily nezatěžovala). Tato knížka je sice oddechová, ale člověk se u ní opravdu zabaví. Teda spíš dívky či ženy, mužskému pohlaví bych ji asi moc nedoporučovala... :D

Co se mi opravdu líbí, je, že příběh je protkán návrhy svatebních šatů a různých doplňků. Skoro se mi až samotné chtělo vdávat. V předchozí větě je hodně podstatné slovo SKORO. Protože víc než na svatbě mi záleželo na těch skvostných šatech i přestože by měly být bílé. (A barva se dá přeci vždycky přebarvit, ne?) A jelikož mám maturitní ples za dveřmi, měla bych své choutky brzy ukojit.

Verdikt: 15/20


Padlí andělé 2 - Thomas E. Sniegoski

9. července 2012 v 14:42 | Byakko |  Knihy

Aerie a zúčtování


Aaronovi se stále nepodařilo najít svého mladšího bratra Stevieho. Spolu se svým věrným psem Gabrielem a padlým andělem Camaelem vystopují bojovníky Mocností a chtějí od nich získat informace, kde se nachází velitel Mocností Verchiel. Jenže v Aaronovi jeho andělská moc sílí, on ztratí kontrolu a oba bojovníky zabije. Na místě se ale objeví další padlý anděl Lehash a Nephilim Lorelei. Zajmou je jako vězně a odvedou do Aerie - kousku nebe na zemi.

Aerie tedy rozhodně nevypadá jako nebe. Je to zničená osada, která nemá za sebou moc hezkou minulost - zanořená země chemikáliemi má na svědomí smrt mnoha lidí. Ovšem padlí andělé a Nephilim ji berou jako svůj domov.
Naši hrdinové jsou nejdříve bráni jako nepřátelé, kteří mají na svědomí smrt mnoha Nephilim. Nikdo jim nechce uvěřit, že je Aaron "ten z proroctví". Nakonec se jim ale anděl Belfegor rozhodne uvěřit alespoň v tom, že nejsou vrazi a nechá je žít poklidně v Aerii. Dokud se ale neprokáže jejich nevinnost, nesmí toto místo opustit, tudíž nemohou pokračovat v hledání Stevieho.

Mezitím se Aaronova přítelkyně ještě z lidského života stane také Nephilim. Verchiel o tom ví a nechá ji sledovat jedním svým nohsledem. Když se v den svých osmnáctých narozenin začne proměňovat, odnese ji do Verchielova doupěte. Prostřednictvím Vilmy chce Aarona k sobě vylákat, aby ho mohl zabít.
Dokáže Aaron zachránit Vilmu a Stevieho? Podaří se mu porazit Verchiela a naplnit proroctví? A dokáže unést pravdu o tom, kdo je jeho otec?

S prvním dílem této kratičké série jsem byla moc spokojená, s tímto dílem jsem ještě spokojenější. Děj měl spád, Verchiel byl zkažený až na kost a dokonce i já jsem měla s některými pasážemi problém, jak byly detailně popsány. Postava Malaka, která zabíjí Nephilim a nechává si jako suvenýry části jejich těla, je naprosto děsivá.
Nemůžu si pomoct, ale tento příběh o padlých andělech a Nephilim jsem si hodně oblíbila. Konec byl částečně nečekaný a ani nedokážu říct, jestli to dopadlo dobře či špatně.

Verdikt: 19/20


Drakova přísaha - P.C. Cast & Kristin Cast

9. července 2012 v 14:37 | Byakko |  Knihy
Drakova přísaha je novela k sérii Škola noci. Drak je zde profesor šermu, který má pro tuto činnost nadání od bohyně Nyx. Když mu umře jeho družka, vzpomíná na jejich první setkání; Anastasia se stane novou profesorkou a kněžkou kouzel a rituálů na Škole noci v Tower Grove, kam chodí Drak Lankford. Anastasia je nejmladší kněžkou v historii a je hned vidět, že to mezi ní a mladým bojovníkem jiskří. Když se Drak promění v dospělého upíra, složí přísahu a stane se jejím bojovníkem. Ananstasia po něm chce ještě jeden slib a Drak si začíná uvědomovat, že právě tento slib napáchal tolik škody.

Tento kraťoučký příběh je hrozně pěkný. Popisuje neskutečný žal, který pociťuje bytost, která ztratila svou drahou polovičku. Vždycky si totiž pozůstalý dokáže vymyslet důvod, proč je za její/jeho smrt zodpovědný/á. I když jsem se ve Škole noci nedostala až ke smrti Anastasie (teda alespoň myslím), vůbec to nevadilo. Tato knížka se dá číst i bez znalosti Školy noci. A dokonce si troufám říct, že je lepší než Škola noci - možná právě proto, že je tak krátká. (A nepopisuje to příběh dívky, která má hned tři - nebo snad čtyři? - chlapy najednou...)

Verdikt: 15/20


Artemis Fowl a atlantský komplex - Eoin Colfer

9. července 2012 v 10:12 | Byakko |  Knihy
Ať už je to jakkoliv překvapivé, Artemis se rozhodl, že zachrání svět před globálním oteplováním, přesněji před táním ledovců. Když však prezentuje svůj návrh Myrtě Krátké, kentaurovi Klusákovi a velitelce Vinjáje, vše se pokazí. Napadne je totiž sonda, která by měla být na cestě na Mars. Je plná amorfobotů, kteří by měli být podle Klusáka naprosto neškodní, ale opak je pravdou.

Myrta, Klusák a Artemis se vydávají po stopách skřítka, který ovládl tuto loď, která po chvíli změní svůj kurz a letí přímo na skřítkovské město Atlantis. Ovšem další velký problém je v tom, že mozek akce - Artemis Fowl - začíná trpět psychickou nemocí známou jako atlantský komplex. V prvním stádiu počítá slova, kroky, vlastně všechno, a pokud to dává dohromady číslo dělitelné pěti, všechno by mělo být v pořádku. Naopak čtyřka je velice špatné číslo, které znamená jedině smrt. Ve druhém stadiu se v Artemisovi probudí nová osobnost. Sdílí s Artemisem všechny vzpomínky a znalosti, ale místo aby se choval jako neohleduplný zločinec bez citů, převládají v něm romantické rysy a nejraději by skládal básně a hledal magické kameny. Což samozřejmě Myrtě i Klusákovi leze na nervy a chtějí se Oriona - tak se sám pojmenuje - co nejdříve zbavit. Zatím ale neví jak.

Artemis Fowl je jedna z mých nejoblíbenějších sérií. Příběh mladého zločince, který se pomalu přidává k té dobré straně, čtenáře naplno pohltí. V tomto již sedmém díle nás Eoin Colfer samozřejmě nezklame. Jakmile vstoupí na scénu Orion, člověk se nemůže přestat smát (nebo alespoň já jsem nemohla) a radši si nebudu představovat tváře rodičů, když jsem najednou z ničeho nic vybuchla smíchy.

Samozřejmě se to netočí pouze kolem Oriona. Mnoho lidí během této mise zemře a mezi nimi je i pár důležitých postav. Podstatný je i příběh Butlera, který jede zachránit svou sestru z nebezpečí, které vlastně žádné nehrozí, ale paradoxně ho kvůli svému příjezdu vytvoří. Nebýt Hraboše Slámy, pravděpodobně bychom se museli s postavou Butlera rozloučit. Ale to už toho moc prozrazuji. Pokud vás zajímá fantasy příběh podaný tak trochu jinak - kde skřítci žijí v podzemí utajení lidským zrakům s tou nejlepší technologií, která nás již v mnohém předčila - neváhejte a přečtěte si tuto sérii. Vážně to stojí za to!

Verdikt: 20/20