Únor 2012

Nezáleží na škole, ale hlavně na nás...

24. února 2012 v 11:04 | Byakko |  Témata týdne
Z těch školních vědomostí už dohromady moc neznáme. Také nám ten krám k ničemu nebyl. Nikdo nás totiž ve škole nenaučil, jak za deště a vichřice zapálit cigaretu, nikdo nám neřekl, jak rozdělat z mokrého dřeva oheň - nebo že je nejlepší vrazit bodák do břicha, protože se tam nezasekne mezi žebry, jak se to stává při bodnutí do hrudníku.

Původně jsem článek na toto téma psát nechtěla vůbec. Pak jsem ale narazila na tento odstavec z knížky Na západní frontě klid od E.M.Remarque. Tam si totiž Pavel Bäumer stěžuje, jak je ve škole nenaučili ničemu užitečnému. Pro něj to asi vážně nemělo smysl. Nic z toho, co se naučil, ve válce nepotřebuje.

Jenže jakpak je to v dnešní době? Samozřejmě, že nás nemohou naučit všemu. A některým věcem nás ani učit nebudou chtít. No dovedete si představit, kdyby učitelka vstoupila do třídy s kyticí z marihuany a uvítala svou třídu slovy: "Tak milé děti, dnes se naučíme dělat marihuanové koláčky."

Když budu brát téma týdne opravdu doslova, tak toto nás ve škole určitě neučili. Ale možná by to byla docela sranda. Je mnoho věcí, co nás ve škole neučí. Pravděpodobně proto, že předpokládají, že to, co nás nenaučí, se naučíme sami. Včemž mají ostatně pravdu - buď k tomu budeme donuceni nebo se to prostě budeme chtít naučit.

Já třeba neustále nadávám na to, že mě ve škole nenaučí vůbec nic z informatiky, protože takový předmět vůbec nemáme. Je to ale ovšem jenom má chyba, protože jsem si v útlém věku vybrala špatnou školu, jejíž obor mě naprosto nezajímá, ale teď už mi zbývá jenom nadávat.

Proto bych nikdy nenařkla školu z toho, že mě něco nenaučila. Vždycky tu mám přeci možnost se to naučit sama.