Bez elektřiny

7. října 2011 v 21:09 | Byakko |  Témata týdne
Musím říct, že tohle téma mě velice zaujalo a nemálo jsem o něm přemýšlela. Život bez elektřiny... Je to v dnešní době vůbec možné?
Na to je odpověď asi docela jednoduchá. Samozřejmě, že není. Ale dokážeme si takový život vůbec představit?
Tady se nejedná jenom o to, že ztratíme naše drahocenná data, naše úžasné notebooky či multifunkční iPhony! (A to ani nemluvím o našich milovaných žehličkách či holících strojcích xD) Ne, tady jde o mnohem víc.
Elektřinu člověk využívá přibližně od devatenáctého století. V tomto období bylo vymyšleno mnoho elektrických spotřebičů (žárovka, telefon, generátor atd.), což bylo pro lidstvo značně pohodlné.
Dovedete si snad představit, že byste si po nocích svítili svíčkami? Že byste si každý den topili v kamnech, na kterých byste si i dělali večeři? Že už byste nemohli nadávat na to, že máte prázdnou ledničku, prtože by nic takového, jako je lednička, neexistovalo?
Mně to připadá nemožné. Začali jsme všichni brát elektřinu jako samozřejmost. A mnozí z nás by bez ní moc dlouho nepřežilo, kdyby nás najednou odpojili.
Tak nějak přemýšlím nad tím, co bych asi v tuto dobu dělala, kdybych neměla zapnutý svůj úžasný notebook. Pravděpodobně bych asi spala, protože bychom nesměli plýtvat svíčkami, protože ty jsou přece moc drahé. A jelikož už je kolem deváté večer a ještě ke všemu říjen, je tma jako v pytli a bez světla se člověk jen těžko obejde.
Jenže tu je ještě druhá možnost. Dejme tomu, že by se žádný Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta nepokoušel zrekonstruovat první baterii. A ani nikdo jiný by si nezahrával z elektřinou. Vždyť přeci blesk je "Hněv boží", s tím by obyčejný člověk neměl nic mít. Takže by nějaký jiný génius v úplně jiném oboru vynalezl něco jiného. Lidstvo by se dalo po jiné cestě a našlo by nějakou jinou energii, z které by mohlo čerpat. Teď bychom třeba dávno každý měli v domácnosti minimálně jednoho robota, který by za nás obstarával veškerou práci. My lidé bychom nic nedělali, protože proč taky, že?
Ale obávám se (i když je to možná naštěstí), že toto je krajně nepravděpodobné. Kdyby totiž nějaká tahle energie existovala, lidstvo by ji už dávno objevilo. Takže bychom měli být jedině rádi, že máme svou elektřinu a neměli bysme přemýšlet nad tím, jak by to vypadalo bez ní. To totiž stačí otevřít učebnici dějepisu; tam nám hezky vylíčí, jak to bez té naší kamarádky elektřiny vypadalo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Májuš Májuš | Web | 7. října 2011 v 21:17 | Reagovat

já si teda nedokážu přestavit život bez elektřiny ;))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama