Oldboy (2003)

26. června 2011 v 17:11 | Byakko |  Filmy
Oldboy


Příběh o lásce, beznaději, zmatení, ale hlavně pomstě. Hlavní hrdina Dä-su je uvězněný neznámým člověkem a pro neznámý důvod. Jeho manželka je o rok později zavražděna a vina je uvržena právě na Dä-sua. Během dlouchých patnácti let se snaží ze své cely uniknout, trénuje, aby se mohl svému vězniteli pomstít a jeho jediným společníkem je televize.
Pak, po patnácti letech se najednou probudí na střeše baráku, na svobodě. Byl zhypnotizován, a proto netuší, jak se na střechu dostal. Vydává se za pomoci mladé Mido na dlouhou cestu za svým věznitelem, plnou strastiplných překvapení. Kdo je jeho věznitel? Kdo je ve skutečnosti Mido? Proč ho vlastně věznili? Ale hlavně proč byl po patnácti letech propuštěn?
Z filmu mám takový zvláštní pocit. Ze začátku člověk vůbec netuší, o co vlastně jde. Celou dobu se snaží zorientovat, kdo je vlastně kdo. Parkrát musí mít i dost silný žaludek, aby vydržel některé scény.
Když už se začíná příběh trochu víc vyjasňovat, napětím může divák prasknou. Ale stejně se nikdo nic nedozví, až později v posledních minutách filmu. To vás pak zaplaví zděšení. Ale víc vám prozrazovat nebudu, to by byla škoda, kdybyste něco věděli dřív, než byste viděli film.
Myslím, že můžu říct, že se mi film líbil. Úžasný soundtrack skvěle doplňuje linii filmu. I když zvláštně sestříhané scény působí zmateně, po pár minutách si na to zvyknete. Příběh je ve své podstatě velmi jednoduchý, ale je podaný takovou cestou, že vás nutí nad ním přemýšlet.
Na konci máte pocit, že nevíte na čí straně vlastně chcete být. A pravděpodobně se dopracujete na k tomu, že jsou oba dva šílenci, takže je to v podstatě jedno.
U mě je to skoro jasné. Já mám neuvěřitelnou slabost pro padouchy!
Chvíli po shlédnutí jsem nevěděla, co si o tom mám myslet. Jaký zvláštní pocit mě to vlastně zaplavuje. Je to jakési smísení smutku, zmatení a hlavně jsem se snažila vstřebat veškeré informace, které na mě pan Chan-wook Park v posledních minutách svého filmu vychrlil. Nutí vás tím probrat se vzpomínkami a zjistit, jestli to v tom filmu tak opravdu bylo. Veškeré souvislosti do sebe začínají zapadat a to vás hned učiní šťastnější. Nebo alespoň mě. Protože "Směj se a svět se bude smát s tebou. Plač a budeš plakat sám."

Verdikt: 18/20

Základní informace o filmu ze stránky: Csfd.cz :Drama / Mysteriózní / Thriller
Jižní Korea, 2003, 120 min
  • Jižní Korea Oldeuboi
  • EN název Oldboy
Režie: Chan-wook Park
Hudba: Hyun-jung Shim
Hrají: Min-sik Choi, Ji-tae Yoo, Hye-jeong Kang, Dal-su O, Kwang-rok Oh, Su-hyeon Kim, Myeong-shin Park, Dae-yeon Lee, Jin-seo Yun, Byeong-ok KimQuentin Tarantino o snímku prohlásil: "Ten film je tarantinovštější, než cokoliv, co jsem kdy natočil já sám."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Láká vás film Oldboy?

Ano
Ne

Komentáře

1 Gauri Gauri | Web | 26. června 2011 v 18:47 | Reagovat

Jéé! Jsi rychlejší! :/ :D Ale taky to už mám rozepsaný. :-D

2 Byakko Byakko | Web | 26. června 2011 v 19:08 | Reagovat

[1]: No vidíš! Jsem zvědavá na tvou reakci! :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama