Červen 2011

Opravdová kuráž (2010)

27. června 2011 v 21:29 | Byakko |  Filmy


Co se Opravdové kuráži týče, tak dostála svému názvu. Příběh byl plný odvážných lidí, ale ne typu neporazitelných superhrdinů. Byli to normální lidé. I když... Nevím, jestli v tomto případě můžu použít slovo normální.

Upírův pomocník (2009)

27. června 2011 v 14:31 | Byakko |  Filmy
Film Upírův pomocník (Cirque du Freak: The Vampire's Assistant) byl natočen podle dvanáctidílné ságy od Darrena Shana (vl.jm. Darren O'Shaugnessy). Jak mnoho lidí tvrdí (a ani já nejsem výjimkou), film se od knihy velice liší. Sama bych ani nedokázala říct, kolik dílů v něm vlastně bylo zakomponováno (ale prý jsou to tři díly). Zdá se, že si s příběhem režisér Paul Weitz docela pohrál.
Tento fakt ale způsobuje, že mnoho fanoušků knihy není s filmem spokojený. Já bych ale řekla, že film je náhodou velice povedený. Samozřejmě, jsou tam věci, které se s knihou hodně rozchází, ale myslím, že je potřeba film brát jako film a nesledovat, jak moc se od knihy liší.
Hodně bych ocenila herecké výkony Johna C. Reillyho. Ještě před tím, než film vůbec vyšel, četla jsem na několika blozích nesouhlasné komentáře pro výběr tohoto herce na roli pana Hroozleyho (v org. Mr. Crepsley). Já bych si ale dovolila tvrdit, že tohle byla nejlepší volba, jakou mohli udělat. Pan Hroozley, ten který si nenechá nic přikazovat, hrdě volí svá rozhodnutí a do svých slov někdy vkládá trochu ironie, to vše se Johnovi podařilo skvěle zahrát. Jistě, není to žádný nádherný úpír jako třeba Edward ze Stmívání. Ale tak nikdy pan Hroozley vypadat neměl. Ne, tady se nesetkáte s žádnými okouzlujícími upíry, kteří se třpytí na slunci. Ne. Tady upíři umírají, pokud se setkají s paprsky slunce, lidskou krev pít musejí a mají různé zvyky, kterých se nehodlají vzdát.

Seriály - Hrozba filmům??!

27. června 2011 v 13:05 | Byakko |  Témata týdne


Seriály... Dnešní televizní program je jimi zaplaven. Každý den se můžete dívat na nespočetně mnoho seriálů. Ať už je to komedie jako například Friends (Přátelé) nebo The Big Bang Theory (Teorie velkého třesku), nebo detektivka jako Julie Lescaut, romantika v podobě Zoufalých manželek (Desperate Housewives) či krimiseriál Dexter. Je toho kvanta a kvanta a to jsem se ještě ani nezmínila o telenovelách nebo seriálech typu Ordinace v růžové zahradě, kde je od všeho trochu a ve skutečnosti se tam vlastně vůbec nic neděje.
Seriály bych rozdělila na dva typy (prozatím):
  • Ty, které mají nějakou dějovou linii a jsou na pokračování (například Tisíc a jedna noc);
  • A ty, ve kterých se určitý děj odehrává jen v jednom díle a v dalším je nový příběh jen se stejnými postavami (například Dr. House)

Lenost... aneb jak se vstává do školy

27. června 2011 v 8:15 | Byakko |  Z mého (básnického) střeva
Když jsem dnes už napotřetí vypnula budík, rozhodla jsem se, že bych už opravdu mohla vstávat. S úplnou nechutí jsem se vyhrabala z postele už v 6:30 (omlouvám se těm, kteří musí vstávat dřív než já, ale já nejsem schopná vstát ani o vteřinu dřív... xD) a až pak zjistím, že mám školu až od druhé hodiny... No bezva...
Ale proč vám tohle vlastně píšu? Protože díky tomu, že jsem vstala dřív, i když jsem klidně mohla ještě hodinu ležet, teď budu moct napsat něco na svůj blog. Takže se za poslechu soundtracku k filmu Oldboy snažím ze sebe něco vyplodit. Přemýšlím, k jakému filmu nebo knize bych mohla napsat recenzi a pořád mě nic nenapadá. (A to je docela zvláštní, když jsem zatím napsala jenom jednu recenzi, takže bych měla mít témat nespočetně mnoho! ) Když už mě konečně něco napadne, tak zjistím, že si ten daný film nebo knihu vlastně vůbec nepamatuju a nevím, co bych k němu měla psát... To je tak, když má člověk vztek, že vstal o hodinu dřív než musel!
Takže jsem se nakonec rozhodla, že na svou situaci napíšu "báseň". Nebo se o to alespoň pokusím... (Nečekejte nic světaborného!!)

Oldboy (2003)

26. června 2011 v 17:11 | Byakko |  Filmy
Oldboy


Příběh o lásce, beznaději, zmatení, ale hlavně pomstě. Hlavní hrdina Dä-su je uvězněný neznámým člověkem a pro neznámý důvod. Jeho manželka je o rok později zavražděna a vina je uvržena právě na Dä-sua. Během dlouchých patnácti let se snaží ze své cely uniknout, trénuje, aby se mohl svému vězniteli pomstít a jeho jediným společníkem je televize.
Pak, po patnácti letech se najednou probudí na střeše baráku, na svobodě. Byl zhypnotizován, a proto netuší, jak se na střechu dostal. Vydává se za pomoci mladé Mido na dlouhou cestu za svým věznitelem, plnou strastiplných překvapení. Kdo je jeho věznitel? Kdo je ve skutečnosti Mido? Proč ho vlastně věznili? Ale hlavně proč byl po patnácti letech propuštěn?
Z filmu mám takový zvláštní pocit. Ze začátku člověk vůbec netuší, o co vlastně jde. Celou dobu se snaží zorientovat, kdo je vlastně kdo. Parkrát musí mít i dost silný žaludek, aby vydržel některé scény.
Když už se začíná příběh trochu víc vyjasňovat, napětím může divák prasknou. Ale stejně se nikdo nic nedozví, až později v posledních minutách filmu. To vás pak zaplaví zděšení. Ale víc vám prozrazovat nebudu, to by byla škoda, kdybyste něco věděli dřív, než byste viděli film.
Myslím, že můžu říct, že se mi film líbil. Úžasný soundtrack skvěle doplňuje linii filmu. I když zvláštně sestříhané scény působí zmateně, po pár minutách si na to zvyknete. Příběh je ve své podstatě velmi jednoduchý, ale je podaný takovou cestou, že vás nutí nad ním přemýšlet.
Na konci máte pocit, že nevíte na čí straně vlastně chcete být. A pravděpodobně se dopracujete na k tomu, že jsou oba dva šílenci, takže je to v podstatě jedno.
U mě je to skoro jasné. Já mám neuvěřitelnou slabost pro padouchy!
Chvíli po shlédnutí jsem nevěděla, co si o tom mám myslet. Jaký zvláštní pocit mě to vlastně zaplavuje. Je to jakési smísení smutku, zmatení a hlavně jsem se snažila vstřebat veškeré informace, které na mě pan Chan-wook Park v posledních minutách svého filmu vychrlil. Nutí vás tím probrat se vzpomínkami a zjistit, jestli to v tom filmu tak opravdu bylo. Veškeré souvislosti do sebe začínají zapadat a to vás hned učiní šťastnější. Nebo alespoň mě. Protože "Směj se a svět se bude smát s tebou. Plač a budeš plakat sám."